Připojení přívodního kabelu k elektronické hlavici nesmí způsobovat jakékoliv její mechanické namáhání - například přímým vyvedením sběrnice instalované silnými (neohebnými) vodiči. Doporučujeme použít následující ohebný kabelový přívod:
jádro: měděný vodič lanový holý nebo pocínovaný; třída 6 dle HD 383, průřez 0,35mm2
izolace: PVC, teplotní odolnost -15°C ÷ +40°C
barva pláště: bílá (WH) nebo černá (BK), další barvy dle požadavku zákazníka
orientační hodnota odporu smyčky o délce 1m: 0,115 ohmů
Předpokládáme, že kabelový přívod bude veden na krátkou vzdálenost (od stěny k hlavici - cca 20÷30cm) a nemusí být proto kroucený. Vývod kabelu k hlavici může být proveden rozmanitými způsoby, často hraje roli i estetická funkce. Je také např. možné vývody (odbočky) sběrnice ETATHERM připojit na telefonní zásuvku a ohebný přívod z hlavice ukončit telefonní zástrčkou.
V tomto případě se použije přívodní telefonní čtyřvodičový kabel. Vodiče připojte na krajní kontakty zástrčky, protože střední kontakty se standardně používají k připojení telefonního přístroje. I přesto doporučujeme učinit taková opatření, která by zabránila i nechtěnému připojení telefonní zástrčky přívodu hlavice do běžné telefonní zásuvky telefonního vedení. V některých případech by mohlo dojít k poškození elektroniky hlavice!
K hlavici HS se sběrnice (i ostatní případná vedení) připojují zezadu:
Volba typu a montáže ventilů (nebo ventilových vložek) pro použití hlavic s vnitřním čidlem musí respektovat správnou polohu hlavice pro řádný provoz regulace. Osa hřídele vystupujícího z termostatického ventilu musí směřovat vodorovně do místnosti (buď kolmo k ose radiátoru nebo přímo v ose radiátoru). Hlavice je pak montována ve svislé poloze. Obě základní možnosti znázorňují následující obrázky:
V případě, že z různých příčin nebude možné namontovat ventil do žádané pozice (pro správnou polohu hlavice), je nutné použít hlavici s odděleným čidlem. Podrobnosti viz Oddělená teplotní čidla.
Velmi oblíbenými jsou v posledních letech kompaktní radiátory se spodním připojením a ventilovou vložkou (viz obrázek výše - vpravo). Ventilová vložka je namontována uvnitř v rovině tělesa, takže ovládací hřídel směřuje do boku (hlavice je pak jakýmsi "pokračováním" otopného tělesa). Se správnou polohou hlavice nejsou problémy. Je však potřebné počítat s místem pro hlavici a manipulačním prostorem pro její montáž/demontáž! Pozor při umístění radiátoru v rohu nebo ve výklenku! Pokud by tento problém nastal, existuje možnost řešení prostřednictvím "úhlového adaptéru", který existuje v nabídce některých firem.
Např. firma Oventrop má ve svém sortimentu úhlové adaptery:
Jde o případy, kdy radiátory jsou již z dřívější doby opatřeny termostatickými ventily, případně i termostatickými hlavicemi. V zásadě lze termostatické hlavice sejmout, vlastní ventilové armatury ponechat a na ně namontovat elektronické hlavice ETATHERM. Možná úskalí:
V každém případě je nutné zodpovědně zvážit, zda je technický stav ventilů uspokojivý a zůstane uspokojivým i v následujících obdobích, což nemusí být snadnou záležitostí. Zejména u starších termostatických ventilů, které se již nevyrábějí (a na něž nejsou či brzy nebudou náhradní díly), je jejich ponechání v otopné soustavě riskantním krokem. Může se ovšem stát, že ventily jsou moderní, relativně nové a účelem změny regulace je přechod z původní "ruční" na automatickou programovatelnou; pak samozřejmě není nutné zachovalé ventily měnit.
Může se stát, že starší namontované ventily jsou v provedení, které bylo určeno pro termostatické hlavice "zvláštní konstrukce", jejichž výroba již byla ukončena nebo dokonce výrobce zanikl. Příkladem mohou být:
Aplikace el. hlavic ETATHERM na tyto ventily bývá obtížná, případně drahá (redukce na Vaillant pro Heimeier), případně nemožná (Vyškov). Výměna za nové ventily bývá nakonec nejsnazší a nejvhodnější.
Problematické mohou být také např. starší termostatické ventily Oventrop s netypickým závitem pro hlavici M30x1mm (dovážely se cca do r. 1997).
Převážná část starších otopných soustav má na vstupu teplé vody do radiátoru instalovány kohouty. Jde nejčastěji o výrobky bývalé Slovenské armaturky Myjava s černým bakelitovým ovládacím kolečkem pro otvírání/zavírání přívodu do radiátoru. Výjimečně se však vyskytují i některé jiné modely, případně i parní kohouty. Radiátorové kohouty prozatím rozhodně nepatří do historie, montují se v řadě aplikací dosud - i do nových otopných soustav.
Výměna kohoutů za termostatické ventily nemusí být (jak by možná mnozí očekávali) příliš obtížná. Většina dnes vyráběných termostatických ventilů má totiž prakticky stejné vestavné délky jako kohouty - samozřejmě ve stejné dimenzi:
Šroubení radiátorových kohoutů mívá rovinné styčné plochy s těsněním; po vypuštění vody ze systému ho lze (současně se spodním šroubením na zpátečce) povolit a radiátor sklonit horní stranou do místnosti (zajistit proti pádu!!!) tak, aby mohl být celý kohout demontován. Následně se namontuje nový ventil na původní přívodní trubku a jeho šroubení do radiátoru (radiátor je stále skloněn) - přitom je nutné postupovat obezřetně a prvky utahovat tak, aby šroubení lícovalo s tělem ventilu. Závěrečná operace může být komplikována tím, že šroubení nových termostatických ventilů není rovinné, ale těsní "na kužel". Při zpětném sklápění radiátoru pak vadí přesah kužele, který bývá i 3 ÷ 4mm. Pokud je přívodní trubka k radiátoru zahnutá a volná v dostatečné délce, snadno o tuto vzdálenost zapruží a šroubení s ventilem lze snadno sešroubovat. Pokud žádná vůle k dispozici není, je nutné více povolit i spodní šroubení na zpátečce a pohnout o potřebnou vzdálenost celým radiátorem tam i zpět.
U starších samotížných otopných soustav se ještě občas vyskytují kohouty světlosti 1" (příp. vyšší). Termostatické ventily této světlosti jsou v nabídce jen některých výrobců, mají relativně velké rozměry a bývají výrazně dražší. Z neznalosti je lze také zaměnit za typy určené pro samotížné otopné soustavy s velkou plochou uzavírací kuželky, která by v řízeném okruhu s oběhovým čerpadlem mohla způsobit potíže. Naším doporučením je tedy redukovat 1" kohot na 3/4" ventil. Pro přímé ventily existuje v naší nabídce "spojovací redukce 1"-3/4", která se našroubuje na přívodní trubku 1" a na ni se již běžným způsobem montuje 3/4" ventil. Na straně radiátoru existují v zásadě dvě varianty úpravy:
Náhrady rohových kohoutů rohovými termostatickými ventily je obdobná. V některých případech bude možná potřebné použít vhodné topenářské prvky (prodloužení, ...). Ve všech případech je vhodné předem zjistit a srovnat geometrii a rozměry nových termostatických ventilů s nahrazovanými kohouty.
Ilustrační fotografie k tématu náhrady kohoutů termostatickými ventily:
![]() |
![]() | |
1 ... 1/2" kohout 2 ... 1/2" ventil COMAP |
1 ... 1" kohout 2 ... 3/4" ventil COMAP 3 ... spojovací redukce SR 1"-3/4" | |
![]() |
závitové vsuvky do radiátoru k náhradě kohoutu 1" ventilem 3/4" - vnitřní závit 3/4" - vnější závit 1" |